Izzivi družinskega podjetja so vedno prisotni. Pomembno je, da jih pravočasno zaznamo in najdemo rešitev. Družinska podjetja kot pomembni deležnik na trgu veljajo praviloma za uspešnejša kot druga z mešanim oz. tujim lastništvom. Ni samo po sebi umevno, a vendar imajo družinska podjetja nekatere skupne značilnosti, ki so jih raziskovali in primerjali ugledni mednarodni strokovnjaki za podjetništvo.
Praviloma so dolgoročno usmerjena. Lastniki bolj skrbno porabljajo zaslužen denar, podjetja so manj zadolžena in imajo nižjo fluktuacijo kadrov. Tudi v Sloveniji so zlasti v obdobju po letu 1990, ko smo dobili Zakon o gospodarskih družbah, zrasla ugledna in nadvse uspešna družinska podjetja.
Kaj vse se skriva za uspešno zgodbo družinskega podjetja pa pogosto ostane nevidno in v senci rezultatov in podobe, ki jo kaže navzven.
V fazi rasti se lastniki ukvarjajo predvsem s prebojem na trg in se hkrati srečuje s številnimi novimi in nepredvidljivimi okoliščinami. Ker so lastniki praviloma usmerjeni v produkt in/ali storitev in niso opremljeni z veščinami za vodenje podjetja, naletijo na marsikatero oviro, ki pa ima pomembno vlogo pri uspešnem delovanju podjetja:
- srečujejo se z zaposlovanjem nove delovne sile, izborom kompetentnih kadrov in delovnopravno zakonodajo
- ne prepoznajo vseh poslovnih tveganj (odvisnost od dobaviteljev, ključnih kadrov ipd.)
- uvajati morajo notranji razvoj podjetja, notranje kontrole pri nabavi, proizvodnji in prodaji
- lahko se pojavi (pre)hitra rast podjetja, kateri ne sledi obvladovanje tveganj in organizacija
- družinski člani sami v podjetju pogosto »razvijajo« procese in tudi sami opravijo številne naloge
- ne delegirajo nalog in ne prenašajo odgovornosti na zaposlene
- ne poznajo davčne zakonodaje in osnovnih pravil bilance podjetja ter pomena obvladovanja zadolženosti in denarnega toka
- ne uspe jim pripravljati poslovnih načrtov, ali pa se jim to ne zdi potrebno
Lastniki družinskih podjetij vse navedeno jemljejo kot del procesa, ki ga ustvarjajo, ker lahko vplivajo na potek dogodkov in seveda nosijo posledice svojih odločitev (dobrih ali slabih).
(Pre)velika vpetost pa lahko pomembno vpliva tudi na njihovo osebno življenje:
- vsa družina živi in dela za podjetje, življenje postane delo
- družina skoraj nima prostega časa
- zaslužen denar gre v veliki meri za razvoj podjetja
- lahko se zgodi izgorelost, stres in ločitev…
- ne obvladujejo osebnih financ in se osebno lahko finančno preveč izpostavijo
- nepripravljeni so na nasledstvo ali/in se prepozno pripravijo nanj
Nikakor ni narobe ali slabo, če si podjetnik prizna, da vsega ne zmore in predvsem ne zna sam. Pravočasna in strokovna podpora je prava pot do uspeha.
Tudi družinsko podjetje in podjetništvo je tek na dolge proge in nič se ne zgodi čez noč. Za dobre rezultate je včasih potrebno stopiti korak nazaj in pogledati naprej tudi z drugimi očmi.
Dovolite, da vam pomagamo!
Pošljite povpraševanje in že v kratkem lahko pričakujete odgovor.